Ptaki jesienią i zimą...

Zima to trudny czas dla ptaków . Trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia, gdyż wszystko zasypał śnieg. Poszukiwania na mrozie pochłaniają cenną energię. W ogrodzie pokrytym śniegową pierzynką często możemy spotkać wróble, mazurki, sikory, dzięcioły, kawki, gawrony, kosy, kwiczoły oraz ich kuzynów. Wielu ptakom nie uda się przetrwać ciężkich zimowych warunków - niskiej temperatury i opadów. Aby pomóc im w przetrwaniu zimy można je dokarmiać.

Ptaki często przylatują w pobliże naszych domów, gdyż wiedzą doskonale, że mogą spodziewać się "darmowej stołówki". Jeśli już zdecydujemy się na zimowe dokarmianie ptaków - róbmy to regularnie. Ptaki szybko przyzwyczajają się do takiego źródła pokarmu i dłuższe przerwy w dostarczaniu im pożywienia mogą być dla nich niebezpieczne.

Niestety podczas dokarmiania ptaków popełniamy wiele błędów, które często przynoszą więcej szkód niż pożytku, dlatego stosujmy się do zasady - lepiej w ogóle nie karmić ptaków, niż robić to źle!

Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy. Początkowo wykładamy niewiele pokarmu, aby się nie zepsuł. Dokarmianie kończymy z wraz z nadejściem wiosny (przed końcem kwietnia).

  Karmik dla ptaków

Nie dokarmiaj ptaków "na zapas". Wykładaj tylko tyle karmy, aby ptaki szybko ją zjadły oraz aby nie psuła się i zamarzała, fot. www.sxc.hu

Sól, konserwanty oraz przyprawy, które znajdują się w resztach z naszych stołów, są dla ptaków szkodliwe i powodują u nich poważne choroby.

Nie rozpoczynajmy dokarmiania ptaków zbyt wcześnie, gdyż zaburza to wędrówkę łabędzi i kaczek, powodując ich pozostawanie w Polsce i późniejsze problemy w przetrwaniu zimy.

Warto umieścić w ogrodzie karmnik dla ptaków. Kupienie lub zrobienie go z drewna nie powinno stanowić większego problemu. Rozmiary karmnika powinny być dostosowane do wielkości ptaków.

Warto umieścić w nim deskę lub tackę, aby ułatwić czyszczenie go z resztek pokarmów i odchodów. Karmnik powinien zabezpieczać pokarm przed rozwianiem, zasypaniem i zamoczeniem - musi mieć daszek chroniący pokarm przed deszczem i śniegiem oraz osłonę przed wiatrem. Jednocześnie powinien zapewniać ptakom bezpieczeństwo - tzn. swobodny przylot i odlot (ucieczkę).

Pamiętajmy, że karmnik może przyciągać drapieżniki (np. koty), dlatego umieśćmy go tak, aby utrudnić dostanie się im do niego. Powinien być zamocowany solidnie do podłoża lub drzewa, aby nie spadł podczas silnych wiatrów.

Chora sikorka

Źle się czuję! – jestem chora!
zawołajcie mi doktora!
proszę wierzcie! – nie żartuję,
już od dawna tak się czuję.

Kto tak krzyczy dziś od rana?
jestem przecież niewyspana,
z nocnych łowów powróciłam,
„oka jeszcze nie zmrużyłam”.

- To sikorka! – wrona kracze,
śpij spokojnie – ja zobaczę!
wiem, że zawsze snu masz mało,
frunę sprawdzić, co się stało.

Las znam dobrze, więc „na skróty”
będę tam za dwie minuty.
Tak jak nigdy się spieszyła,
nawet wcześniej u niej była.

- Ach ma sąsiadeczko droga!
boli mnie dziś lewa noga,
choć próbuję – wstać nie mogę,
trzeba leczyć moją nogę.

Choć jem tyle – ile ważę,
jeść się dzisiaj nie odważę,
mam apetyt – jeść nie mogę,
brzuch mnie boli – „wpadłam w trwogę”.

Myśląc, że sikorka chora
woła wrona więc doktora,
jedna bowiem na to rada,
niechaj dzięcioł ją przebada.

Obsłuchując ją dokładnie,
doktor mówi - oj nieładnie!
źle się czujesz – wiem – nie przeczę!
szybko jednak Cię wyleczę.

Jesteś wielkim łakomczuchem,
nie martw więc się swoim brzuchem,
sprawna będzie też Twa noga,
jeść mniej trzeba moja droga.

Jadłaś, jadłaś do przesady,
przejdź na dietę – nie ma rady!
równie ważne są ćwiczenia,
tyle mam do powiedzenia.

Autor: Danuta D
Zdjęcie: Małgorzata Augustat-Sawnor

Może zainteresuje Cię również:
Statuetki KROPLA WODY
Entuzjastyczne warsztaty w Goleszowie
Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.