Idea akcji

Idea akcji

Obserwowany długoletni proces ocieplania klimatu, a w szczególności susza tegorocznego lata powoduje, iż musimy wziąć odpowiedzialność za ochronę i poszanowanie naszych zasobów wodnych. Tegoroczna susza dotknęła wszystkich. Problem mieli zarówno indywidualni odbiorcy jak i przemysł. Dlatego konieczne jest działanie i współdziałanie różnorodnych środowisk.

Fundacja Ekologiczna ARKA zamierza prowadzić regionalną kampanię edukacyjną, ale także motywować odpowiedzialne instytucje do działań.

Zwróciliśmy się o patronat nad kampanią do regionalnych władz (Marszałek Województwa, Wojewoda), instytucji ekologicznych (Lasy Państwowe, Dyrekcja Ochrony Środowiska).

Planowane działania w 2016 roku

1. Przygotujemy 3 projekty małej retencji

Planujemy na terenie województwa śląskiego przygotować i zrealizować 3 projekty małej retencji. Pomimo krajowego programu małej retencji program ten jest realizowany w niewielkim zakresie. Nasze działanie ma mobilizować odpowiedzialne instytucje do realizacji tego programu.

2. Zrealizujemy 10 instalacji gromadzenia wody deszczówki

Instalacje do gromadzenia wody deszczówki są bardzo konkretnym sposobem na zwrócenie uwagi społeczności lokalnej na problemy z gospodarką wodną. Pozwala także osiągnąć konkretne efekty ekologiczne i ekonomiczne. A realizacja takich instalacji w wielu gospodarstwach pozwala na duży efekt poszanowania wody w okresach niedoboru i braku opadów.

3. Przeprowadzimy 15 szkolnych prezentacji wodnego Mobilnego Centrum Edukacji Ekologicznej w szkołach na Żywiecczyźnie

Wodne MOBILNE CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ Specjalny samochód wyposażony w ekologiczne atrakcje który dotarł już do 5000 uczniów w miastach w woj. śląskim prezentując super-ciekawe
warsztaty i lekcje przyrody oraz ekologii. Wszystkie zajęcia w tym niecodziennym Mobilnym Centrum Edukacji Ekologicznej pomyślano tak, by poprzez zabawę uczestnicy mogli uczyć się zasad funkcjonowania nowoczesnych instalacji ekologicznych związanych z gospodarką wodną. Pojazd ma zamontowane wiatraki i systemy solarne służące do zajęć o pożytkach ze stosowania odnawialnych źródeł, a rowerowe kino wodne – zasilane ze źródeł odnawialnych – prezentuje lokalne problemy gospodarki wodnej oraz sposoby jej poszanowania. W busie można zagrać w ekologiczne gry komputerowe przygotowane dla młodszych i starszych odwiedzających gości.

4. Zorganizujemy szkolny konkurs na film nakręcony smartfonem pt. „Nie lej wody”

Dla uczniów przygotujemy szkolny konkurs na film nakręcony smartfonem pt. „Nie lej wody” z atrakcyjnymi nagrodami, co ma zwrócić uwagę uczestników i ich rodzin na problemy poszanowania zasobów wodnych.

5. Zorganizujemy konkurs na najbardziej ekologiczny ogród (w kontekście poszanowania zasobów wodnych)

Przygotujemy i przeprowadzimy konkurs, skierowany głównie do uczestniczek kół gospodyń wiejskich na ekologiczny ogród w kontekście ochrony zasobów wodnych jednymi z nagród będzie zakup i montaż instalacji do gromadzenia wody deszczówki.

6. Będziemy współpracować z placówkami oświatowymi

Zorganizujemy z nimi różnorodne wydarzenia (Światowy Dzień Wody, Dzień Ochrony Środowiska) wraz z konkursem dla szkół na najciekawsze relacje z prowadzonych działań. Nagrodą będzie 10 statuetek – Wodnych kropli.

Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.